Джордж Орвелл. Роздуми про ропуху звичайну

by Diana

Переклав Юрій Великорода
Джерело:
George Orwell. The Orwell Reader. Fiction, essays, and reportage by George Orwell. – Harcourt, Brace and Company, New York. – 1956.

Іще перед прильотом ластівки, перед появою нарциса, і незадовго після проліска, ропуха звичайна зустрічає прихід весни на свій лад, коли вона з’являється з нірки, у якій лежала під землею від часу минулої осені, і повзе якнайшвидше до найближчої пригідної калюжі води. Щось, якесь тремтіння землі чи, можливо, просто потепління на декілька градусів підказало їй, що час прокидатися, хоча, здається, деякі ропухи сплять увесь цикл і час від часу пропускають цілий рік; у будь-якому випадку, я неодноразово викопував їх живими і на вигляд здоровими посеред літа.
У цей час після свого тривалого говіння ропуха має доволі релігійний вигляд, подібно до англокатолика під кінець Великого Посту. Її рухи є млявими, але цілеспрямованими, її тіло зморщене, а очі виглядають незвично великими. І тут можна помітити те, чого не видно в інший час, – ропуха має чи не найгарніші очі серед усіх живих створінь. Вони – наче із золота, або навіть золотого напівдорогоцінного каменю, який іноді можна знайти у перстені з печаткою і який, здається, називається хризоберил.
Добравшись до води, ропуха протягом декількох днів відновлює свої сили, харчуючись маленькими комахами. Тепер, коли вона уже роздулася до свого звичного розміру, вона переживає етап посиленої хіті. Усе, що знає ропуха (принаймні якщо це ропуха самець) так це те, що він хоче охопити щось лапами, і якщо ви дасте йому палицю або навіть свій палець, він вчепиться за нього з неймовірною силою і йому довго доведеться з’ясовувати, що це не самиця. Часто можна наткнутися на безформні маси десятка-двох ропух, які перекочуються у воді, коли одна вчепилася за іншу, байдуже якої статі. Згодом, однак, вони розділяються на пари, коли самець належним чином сидить на спині самиці. Тепер можна відрізнити самців від самиць, тому що самець є меншим, темнішим та сидить зверху, а його лапи міцно затиснені навколо спини самиці. За день-два відкладаються ікринки довгим намистом, що звивається довкола очеретин і незабаром стає невидимим. Пройде ще декілька тижнів – і вода оживе зграями крихітних пуголовків, які стрімко ростуть, пускають задні лапи, тоді передні, пізніше скидають свої хвости, і, зрештою, десь посеред літа нове покоління ропух, дрібніших, аніж ніготь, але досконалих до найменших деталей, виповзає з води, щоб почати цю гру заново.
Я згадую нерест ропух, тому що він є одним із тих весняних явищ, які мене глибоко зворушують, і тому що ропуха, на відміну від жайворонка чи первоцвіту, ніколи не отримувала стільки хвали від поетів. Однак я розумію, що багато людей не любить плазунів чи земноводних, і я не кажу, що для того, щоб насолоджуватися весною, вам обов’язково потрібно цікавитися ропухами. Адже є також крокус, дрізд, зозуля, терен тощо. Суть полягає у тому, що радості весни доступні усім і не коштують нічого. Навіть в найогиднішій вуличці прийдешня весна відзначиться тим чи іншим знаком, навіть якщо це лише світліша блакить між димоходами чи яскраво зелений паросток бузини у вирві від падіння бомби. Насправді неймовірним є те, як Природа продовжує існувати неофіційно, як би то не було, у самому серці Лондона. Я бачив, як летить боривітер над газовим заводом у Дептфорді, і я чув розкішний спів дрозда на Юстон Роуд. Є, напевне, сотні тисяч, якщо не мільйони, птахів, які живуть у радіусі чотирьох миль, і хіба не тішить та думка, що жоден з них не платить і півпенні ренти.
А щодо самої весни, то навіть вузькі та похмурі вулиці довкола Банку Англії не здатні її витіснити. Вона просочується усюди, ніби якийсь із цих нових отруйних газів, що проходять крізь фільтри. Про весну часто говорять як про «диво», і за останні п’ять чи шість років ця затерта метафора отримала друге дихання. Після тих зим, які ми перенесли за останні роки, весна таки здається дивом, тому що стало все важче і важче повірити, що вона таки настане. Кожного лютого від 1940 року я ловлю себе на думці, що мені здається, що ця зима буде вічною. Але ж Персефона, як і ропухи, завжди постає з мертвих десь у той же час. Раптом, ближче до кінця березня стається диво, і загниваючі нетрі, у яких я живу, переображуються. Нижче на площі вкриті сажею кущі вовчих ягід стають яскраво зеленими, на каштані товстішають листочки, уже з’явилися нарциси, пускає бруньки жовтушник, жакет полісмена радісно виблискує блакиттю, торговець рибою вітає своїх покупців посмішкою, і навіть горобці уже мають цілком інший колір, відчувши цілющість повітря та наважившись прийняти ванну, свою першу з часу вересня минулого року.
Хіба погано насолоджуватися весною та іншими змінами пір року? Якщо точніше висловитися, хіба з політичної точки зору (коли ми стогнемо, або принаймні нам варто стогнати, під оковами капіталізму) заслуговує на осуд нагадування про те, що життя часто є більш вартісним завдяки співу дрозда, пожовклому в’язу у жовтні чи якомусь іншому явищу природи, за яке не потрібно платити, і яке не має того, що редактори лівих газет називають класовим аспектом? Без сумніву, багато людей так думає. Я знаю з досвіду, що схвальне згадування «Природи» в одній з моїх статей ймовірно спровокує на мою адресу гнівні листи, і хоча ключовим словом у цих листах, як правило, є «сентиментальний», у них, мені здається, люди плутають дві ідеї. Одна із них полягає у тому, що фактичний процес життя заохочує певний політичний квієтизм. Людям, згідно з поширеною думкою, слід бути невдоволеними, і наша робота полягає у тому, щоб помножити наші бажання, а не у тому, щоб збільшити насолоду від тих речей, які ми вже маємо. Друга ідея полягає у тому, що ми живемо у вік машин, і що неприязнь до машини чи навіть бажання обмежити їх панування, є поглядом у минуле, реакційним та дещо наївним. Цю думку часто підтримують твердженням, що любов до Природи є примхою урбанізованих людей, які не мають розуміння того, чим Природа насправді є. Ті, хто насправді повинні працювати на землі, як стверджується, не люблять землі і не мають ані найменшого інтересу до пташок чи квітів, хіба що суто з практичної точки зору. Для того, щоб любити природу, людина повинна жити у місті, і лише іноді на вихідних вийти на прогулянку у теплішу пору року.
Ця друга ідея є явно хибною. Середньовічна література, наприклад, в тому числі популярні балади, сповнена майже георгіанським захопленням Природою, а мистецтво землеробних народів, таких як китайці та японці, завжди творилося довкола дерев, пташок, квітів, річок, гір. Перша ж ідея здається хибною ще й у більш невловимий спосіб. Безперечно, нам слід бути невдоволеними, нам не варто просто намагатися якомога краще виконувати погану роботу, однак якщо ми вб’ємо усю насолоду у безпосередньому процесі життя, яке майбутнє ми собі готуємо? Якщо людина не може тішитися поверненню весни, чому тоді вона має радіти Утопії, у якій вона зможе працювати менше? Що вона робитиме з тим дозвіллям, яке їй дасть машина? Я завжди підозрював, що якщо наші економічні та політичні проблеми коли-небудь справді вирішаться, життя стане простішим, а не складнішим, і що те задоволення, яке відчуває людина, знайшовши перший первоцвіт, буде більшим, аніж задоволення від куштування морозива під мелодію Вурліцера. Я думаю, що, зберігши нашу дитячу любов до таких речей, як дерева, рибини, метелики та – повертаючись до мого першого прикладу – ропухи, людина робить мирне та достойне майбутнє дещо більш ймовірним; а проповідуючи доктрину, що не слід нічим більше захоплюватися, окрім сталі та бетону, ми стаємо більш певні того, що люди не матимуть виходу для надлишку своєї енергії, окрім як у ненависті та поклонінні лідерам.
У будь-якому випадку, весна прийшла, навіть тут, у центральному Лондоні, і ніхто не може заборонити вам насолоджуватися нею. Ця думка справді тішить. Скільки разів я стояв і спостерігав за тим, як паруються ропухи або ж як пара зайців у молодій кукурудзі проводять боксерський матч, і думав про усіх тих сильних світу цього, які б хотіли не дати мені насолоджуватися цим, якщо б вони тільки могли. Але, на щастя, вони не можуть. Доки ви не є хворим, голодним, заляканим чи вас не заточили у в’язниці або туристичній базі, весна залишається весною. На фабриках штабелюють атомні бомби, по вулицях нишпорить поліція, з гучномовців ллється брехня, але земля і далі обертається довкола сонця, і ні диктатори, ні бюрократи, як би глибоко вони не засуджували цей перебіг, не можуть йому запобігти.

Some Thoughts on the Common Toad

Before the swallow, before the daffodil, and not much later than the snowdrop, the common toad salutes the coming of spring after his own fashion, which is to emerge from a hole in the ground, where he has lain buried since the previous autumn, and crawl as rapidly as possible towards the nearest suitable patch of water. Something — some kind of shudder in the earth, or perhaps merely a rise of a few degrees in the temperature — has told him that it is time to wake up: though a few toads appear to sleep the clock round and miss out a year from time to time — at any rate, I have more than once dug them up, alive and apparently well, in the middle of the summer.
At this period, after his long fast, the toad has a very spiritual look, like a strict Anglo-Catholic towards the end of Lent. His movements are languid but purposeful, his body is shrunken, and by contrast his eyes look abnormally large. This allows one to notice, what one might not at another time, that a toad has about the most beautiful eye of any living creature. It is like gold, or more exactly it is like the golden-coloured semi-precious stone which one sometimes sees in signet-rings, and which I think is called a chrysoberyl.
For a few days after getting into the water the toad concentrates on building up his strength by eating small insects. Presently he has swollen to his normal size again, and then he goes through a phase of intense sexiness. All he knows, at least if he is a male toad, is that he wants to get his arms round something, and if you offer him a stick, or even your finger, he will cling to it with surprising strength and take a long time to discover that it is not a female toad. Frequently one comes upon shapeless masses of ten or twenty toads rolling over and over in the water, one clinging to another without distinction of sex. By degrees, however, they sort themselves out into couples, with the male duly sitting on the female’s back. You can now distinguish males from females, because the male is smaller, darker and sits on top, with his arms tightly clasped round the female’s neck. After a day or two the spawn is laid in long strings which wind themselves in and out of the reeds and soon become invisible. A few more weeks, and the water is alive with masses of tiny tadpoles which rapidly grow larger, sprout hind-legs, then forelegs, then shed their tails: and finally, about the middle of the summer, the new generation of toads, smaller than one’s thumb-nail but perfect in every particular, crawl out of the water to begin the game anew.
I mention the spawning of the toads because it is one of the phenomena of spring which most deeply appeal to me, and because the toad, unlike the skylark and the primrose, has never had much of a boost from poets. But I am aware that many people do not like reptiles or amphibians, and I am not suggesting that in order to enjoy the spring you have to take an interest in toads. There are also the crocus, the missel-thrush, the cuckoo, the blackthorn, etc. The point is that the pleasures of spring are available to everybody, and cost nothing. Even in the most sordid street the coming of spring will register itself by some sign or other, if it is only a brighter blue between the chimney pots or the vivid green of an elder sprouting on a blitzed site. Indeed it is remarkable how Nature goes on existing unofficially, as it were, in the very heart of London. I have seen a kestrel flying over the Deptford gasworks, and I have heard a first-rate performance by a blackbird in the Euston Road. There must be some hundreds of thousands, if not millions, of birds living inside the four-mile radius, and it is rather a pleasing thought that none of them pays a halfpenny of rent.
As for spring, not even the narrow and gloomy streets round the Bank of England are quite able to exclude it. It comes seeping in everywhere, like one of those new poison gases which pass through all filters. The spring is commonly referred to as ‘a miracle’, and during the past five or six years this worn-out figure of speech has taken on a new lease of life. After the sorts of winters we have had to endure recently, the spring does seem miraculous, because it has become gradually harder and harder to believe that it is actually going to happen. Every February since 1940 I have found myself thinking that this time winter is going to be permanent. But Persephone, like the toads, always rises from the dead at about the same moment. Suddenly, towards the end of March, the miracle happens and the decaying slum in which I live is transfigured. Down in the square the sooty privets have turned bright green, the leaves are thickening on the chestnut trees, the daffodils are out, the wallflowers are budding, the policeman’s tunic looks positively a pleasant shade of blue, the fishmonger greets his customers with a smile, and even the sparrows are quite a different colour, having felt the balminess of the air and nerved themselves to take a bath, their first since last September.
Is it wicked to take a pleasure in spring and other seasonal changes? To put it more precisely, is it politically reprehensible, while we are all groaning, or at any rate ought to be groaning, under the shackles of the capitalist system, to point out that life is frequently more worth living because of a blackbird’s song, a yellow elm tree in October, or some other natural phenomenon which does not cost money and does not have what the editors of left-wing newspapers call a class angle? There is not doubt that many people think so. I know by experience that a favourable reference to ‘Nature’ in one of my articles is liable to bring me abusive letters, and though the key-word in these letters is usually ‘sentimental’, two ideas seem to be mixed up in them. One is that any pleasure in the actual process of life encourages a sort of political quietism. People, so the thought runs, ought to be discontented, and it is our job to multiply our wants and not simply to increase our enjoyment of the things we have already. The other idea is that this is the age of machines and that to dislike the machine, or even to want to limit its domination, is backward-looking, reactionary and slightly ridiculous. This is often backed up by the statement that a love of Nature is a foible of urbanized people who have no notion what Nature is really like. Those who really have to deal with the soil, so it is argued, do not love the soil, and do not take the faintest interest in birds or flowers, except from a strictly utilitarian point of view. To love the country one must live in the town, merely taking an occasional week-end ramble at the warmer times of year.
This last idea is demonstrably false. Medieval literature, for instance, including the popular ballads, is full of an almost Georgian enthusiasm for Nature, and the art of agricultural peoples such as the Chinese and Japanese centre always round trees, birds, flowers, rivers, mountains. The other idea seems to me to be wrong in a subtler way. Certainly we ought to be discontented, we ought not simply to find out ways of making the best of a bad job, and yet if we kill all pleasure in the actual process of life, what sort of future are we preparing for ourselves? If a man cannot enjoy the return of spring, why should he be happy in a labour-saving Utopia? What will he do with the leisure that the machine will give him? I have always suspected that if our economic and political problems are ever really solved, life will become simpler instead of more complex, and that the sort of pleasure one gets from finding the first primrose will loom larger than the sort of pleasure one gets from eating an ice to the tune of a Wurlitzer. I think that by retaining one’s childhood love of such things as trees, fishes, butterflies and — to return to my first instance — toads, one makes a peaceful and decent future a little more probable, and that by preaching the doctrine that nothing is to be admired except steel and concrete, one merely makes it a little surer that human beings will have no outlet for their surplus energy except in hatred and leader worship.
At any rate, spring is here, even in London N. 1, and they can’t stop you enjoying it. This is a satisfying reflection. How many a time have I stood watching the toads mating, or a pair of hares having a boxing match in the young corn, and thought of all the important persons who would stop me enjoying this if they could. But luckily they can’t. So long as you are not actually ill, hungry, frightened or immured in a prison or a holiday camp, spring is still spring. The atom bombs are piling up in the factories, the police are prowling through the cities, the lies are streaming from the loudspeakers, but the earth is still going round the sun, and neither the dictators nor the bureaucrats, deeply as they disapprove of the process, are able to prevent it.
1946