Ґлорія Штайнем. Якби в чоловіків була менструація

by Diana

Переклала Ірина Савюк-Шпілевська
Джерело

Життя в Індії змусило мене усвідомити: біла меншість світу витратила століття на втовкмачення нам віри в те, що біла шкіра робить людей вищими, навіть якщо насправді єдине, що вона робить – більш вразливими до дії ультрафіолету і появи зморшок.
Читання Фройда зробило мене такою ж скептичною з приводу заздрості до пенісу. Здатність давати життя робить «заздрість до лона» логічнішою, а пеніс, орган зовнішній і незахищений, робить чоловіків направду вразливими.
Але нещодавня оповідь жінки про несподіваний початок менструації (червона пляма розплилася по сукні саме тоді, коли вона затято сперечалася про щось на сцені), досі змушує мене здригатися від сум’яття. Тобто, доки вона не пояснила, коли нарешті проінформувала пошепки про очевидну подію, що сказала виключно чоловічій аудиторії: «А ви мали б пишатися, що у вас тут, просто на сцені у жінки почалася менструація. Це мабуть єдина реальна річ, що відбулася з цією компанією за роки».
Сміх. Полегшення. Вона обернула негатив на позитив. Певним чином її історія злилася з Індією та Фройдом і змусила мене нарешті зрозуміти силу позитивного мислення. Що б не мала «вища» група, це використають, щоб засвідчити її вищість, і що б не мала «нижча» група, це буде використано для засвідчення її нижчості. Чорношкірим чоловікам давали низькооплачувані роботи, бо казали, що вони «сильніші» од білих, а жінкам давали низькооплачувані роботи, бо вони були «слабші». Один маленький хлопчик відмовив, коли його запитали, чи хоче він стати юристом, як його мама: «Е ні, це жіноча робота». Логіка не має нічого спільного з пригнобленням.
То що сталося б, якби несподівано, дивовижним чином у чоловіків була б менструація, а в жінок ні?
Цілком очевидно, що менструація стала б завидною, вартісною подією для чоловіків: вони вихвалялися б у кого довше триває та хто більше крові втрачає. Молодики розповідали б про менструацію, як про справжній початок змужнілості. Цей знаменний день відзначали б подарунками, релігійними церемоніями, родинними вечерями та парубоцькими вечірками.
Щоб запобігти щомісячним втратам на роботі серед сильних світу цього, Конгрес започаткував би Національний інститут дисменореї. Лікарі більше не досліджували б серцеві напади, від яких чоловіки і так мали б гормональний захист, а переключилися б на спазми й напади гострого болю.
Гігієнічні засоби були б безплатними, їхні поставки здійснювалися б виключно державним коштом. Звісно, деякі чоловіки заради власного престижу платили б за такі комерційні бренди як Тампони Пола Ньюмена1, прокладки Мухаммеда Алі «Роуп-е-Доуп»2, максі-прокладки Джона Вейна3 та захист для качків Джо Намата4 – «Для цих легких парубоцьких днів».
Статистика показала б, що чоловіки мають кращі успіхи в спорті й виборюють більше медалей на Олімпійських іграх саме під час місячних.
Генерали, ліві політики та релігійні фундаменталісти посилатимуться на менструацію («men-struation») як доказ, що лише мени можуть служити Богу та країні в бою («Щоб кров забирати, мусиш кров віддати»), займати високі політичні посади («Чи можуть жінки бути достатньо агресивними, не маючи місячного циклу, яким керує Марс?»), бути священнослужителями, міністрами, Самим Господом Богом («Він віддав кров за наші гріхи») чи рабинами («Без щомісячної очистки від своєї нечистоти жінки не є чистими»).
Чоловіки-ліберали та радикали, однак, наполягатимуть на тому, що жінки рівні, але просто інакші; і що будь-яка жінка зможе доєднатися до їхніх лав, якщо лише забажає визнати вищість менструальних прав («Все присвячене єдиній проблемі») або щомісяця завдаватимуть собі значних пошкоджень («Ви зобов’язанні здавати кров на потреби революції»).
Хлопці на вулиці започаткують сленг («Красава! Мужик на всі три прокладки») і «давати п’ять крапель» на кутку, обмінюючись фразами типу «Друзяко, маєш хороший вигляд», «У мене гості!».
На телевізійних шоу цю проблему обговорюватимуть відкрито («Хеппі Дейз»5: Річі та Потсі намагаються переконати Фонзі, що він і досі той самий Фонц, попри те, що пропустив дві менструації підряд; «Гілл Стріт Блюз»6: весь округ має однаковий цикл). Те ж стосується і газет («Літній акулячий переляк загрожує чоловікам з менструацією»; «Пом’якшуючими обставинами суддя вважає менструацію, відтак помилує ґвалтівника»). В кіно та ж картина (Ньюман та Редфорд у фільмі «Браття по крові»!)
Чоловіки переконуватимуть жінок, що «в ці дні» секс набагато приємніший. Казатимуть, що лесбійки бояться крові, а відтак самого життя, хоч усе що їм потрібно – це нормальний мужик з менструацією.
Медичні заклади освіти обмежать вступ жінок (від вигляду крові ті можуть знепритомніти).
Інтелектуали, звісно, пропонуватимуть найморальніші та найлогічніші аргументи. Не маючи біологічного дару вимірювати цикли місяця й планет, хіба дано жінці опанувати будь-яку дисципліну, що вимагає відчуття часу, простору, математики – або вміння взагалі будь-що вимірювати? У філософії та релігії, як може жінка компенсувати від’єднання від ритму всесвіту? Або від відсутності символічної смерті й воскресіння щомісяця?
Менопаузу вважатимуть позитивною подією, символом того, що чоловік має достатньо років циклової мудрості та не потребує більше.
Чоловіки-ліберали в кожній галузі спробують бути добрими. Факт, що «ці люди» не мають дару вимірювати життя, пояснюватимуть ліберали, вже й так достатнє покарання.
А як будуть навчені реагувати жінки? Можна собі уявити жінку правих переконань, що погоджується з усіма аргументами зі стійким та усміхненим мазохізмом. («ЕРА7 силуватиме домогосподарок наносити собі рани щомісяця» – Филліс Шлефлі8).
Отож стисло: ми дізнаємося, як уже мали б, що логіка в очах логіка. (Наприклад, ось ідея для теоретиків і логіків: якщо жінки мають бути менш раціональними та більш емоційними на початку менструального циклу, коли жіночий гормон на своєму найнижчому рівні, то чому не логічно припустити, що в ці кілька днів жінки поводяться достоту так, як чоловіки впродовж усього місяця? Подальшу імпровізацію залишаю вам.)
А правда в тому, що якби в чоловіків була менструація, то виправдання влади тривали б і тривали.
Якщо ми їм дозволимо.

– – – –
1. Американський актор і режисер, голлівудський красунчик.
2.Rope-a-Dope – назва знаменитого прийому Мухаммеда Алі, що полягав у тому, аби вимучити супротивника й перемогти його таким чином.
3. Американський актор, вважається королем вестернів
4. Колишній квотербек американського футболу, актор
5. Популярний американський комедійний серіал
6. Американський драматичний серіал
7. The Equal Rights Amendment (ERA) – поправка до Конституції США, згідно з якою всі громадяни мали рівні права, незалежно від статі. Написали Еліс Пол та Крістал Істмен.
8. Юристка і консервативна активістка